Tisztelt Betegeink!
Egyre több információval rendelkezünk a 2019 év végén a kínai Wuhanban kitört, majd egyre nagyobb területeken fertőző koronavírus járvánnyal kapcsolatban. Sajnos úgy tűnik , hogy Európában sem lesz elkerülhető a járvány, de fontos , hogy nem alakuljon ki pánik hangulat , mert ez tovább nehezítené a kezelését.
Az alábbiakban néhány a magyar Népegészségügyi Központ Járványügyi Főosztálya illetve a Francia Egészségügyi Minisztérium által kiadott tájékoztatók általam fontosnak tartott információit közlöm:
- A koronavírusok régóta ismert RNS típusú vírusok , melyeknek jelenleg 7 alfaja ismert mely humán megbetegedéseket is képes okozni. Ebből 4 általában enyhe lefolyású náthás illetve felső légúti tüneteket okoz, 2 súlyos légzőszervi betegséget okozhat. Az 2019-ben Wuhanban (Kína) kialakult tüdőgyulladás–járvány hátterében egy újonnan kialakult altípust igazoltak.
- A terjedés forrása jelenleg még nem ismert, feltehetően egy még nem azonosított állatfaj volt a hordozó, de később igazolták , hogy emberről-emberre is terjedhet így ember is lehet a fertőző forrás.
- A terjedés módja: Az emberről emberre terjedés jellemzően cseppfertőzéssel és a fertőzött váladékokkal történő direkt vagy indirekt kontaktussal történhet (Pl. kézfogás !!)
- Lappangási idő: Jelenlegi ismereteink szerint 5-6 nap (2-12 nap).
Fontosabb tünetek: Magas láz , köhögés , nehézlégzés , tüdőgyulladásra jellemző radiológiai eltérésekkel járhat. Sok esetben csak enyhe tünetek jelentkeznek , de súlyos életet veszélyeztető légzési elégtelenség is kialakulhat. (Ez hasonló az Influenza vírus fertőzéseknél is, csak ritkábban alakul ki súlyos szövődmény mint a koronavírus fertőzésnél. )
Mivel jelenleg influenza járvány zajlik Magyarországon sok légúti tünettel rendelkező beteg keresi fel a háziorvosi rendelőket. Fontos , hogy nátha , láz , köhögés esetén ne azonnal koronavírus fertőzésre gondoljunk, mert ez csak pánikhangulatot okozna.
Mikor kell a koronavírus fertőzésre gyanakodni?
Akut légúti fertőzésben szenvedő beteg magas láz , köhögés,légszomj hirtelen kezdettel, függetlenül a megbetegedés súlyosságától ÉS akinél a tünetek kezdetét megelőző 14 napra vonatkozóan teljesül az alábbi kritériumok egyike:
Olyan az új koronavírussal érintett területen járt, ahol a közösségi terjedés feltételezhető ( 2020.02 25-én kiadott ajánlás szerint az érintett országok: Kina, Szingapúr, Honkong, Japán, Dél-Korea, Irán valamint Olaszország egyes tartományai: Lombardia, Emilia –Romagna, Piedmont, Veneto)
Szoros kapcsolatban volt valószínűsített vagy megerősített koronavírussal fertőzött személlyel.( Ez csak laboratóriumi módon igazolt vagy kétes esetben áll fenn.)
Mi számít szoros kapcsolatnak?
- Egy háztartásban él az igazolt koronavírusos beteggel,
- Aki személyes kapcsolatban került igazolt koronavírusos beteggel -2 méteren belül,15 percnél hosszabb ideig zárt térben
- Repülőúton bármely irányba 2 ülésnyi távolságban ült koronavírussal fertőzött beteggel,
- Koronavírussal fertőzött beteg ellátásában részvevő egészségügyi , laboratóriumi dolgozó.
Sebészi maszk használata bármely felső légúti megbetegedés esetén szükséges, függetlenül attól, hogy felmerül–e a koronavírus fertőzés lehetősége. Azt azonban fontos tudni , hogy a sebészi maszkok a fertőzéstől nem védenek , de csökkentik az esélyét , hogy a már megbetegedett személy másokat is megfertőzzön.
Járványügyi megfigyelés szükséges bármely tünetmentes személynél aki szoros kapcsolatba (l. fent) került valószínűsített, vagy igazolt koronavírussal fertőzött személlyel. Ezen személyek megfigyelése 14 napig indokolt.
A francia Egészségügyi Minisztérium tájékoztatót adott ki lakosok számára a javasolt eljárásról.
Ennek szabályait Magyarországon is érdemes megfogadni:
Azon a személyek számára akik a közelmúltban a járvánnyal érintett országokból érkeztek haza (Kina, Honkong, Singapúr, Dél-Korea , Irán, illetve Olaszország egyes tartományaiból (l. fent) érkeztek haza az alábbi szabályok betartása szükséges:
A hazaérkezés utáni 14 napon keresztül:
- Ellenőrizze a testhőmérsékletét naponta 2 alkalommal.
- Figyeljen a fertőzés esetleges tüneteinek megjelenésére ( láz,köhögés , nehézlégzés).
- Használjon sebészi maszkot ha találkozik valakivel , vagy ha ki kell mennie az utcára.
- Mosson kezet rendszeresen , használjon Hydro-alkoholos kézfertőtlenítőt .
- Kerülje a kapcsolatot a veszélyeztetett személyekkel ( terhesek, krónikus betegségekben szenvedők , idősek …).
- Kerülje azokat a helyeket ahol sokan vannak veszélyeztetettek (kórházak, iskolák, kollégiumok, idősotthonok…).
- Kerülje az összes olyan helyet , ahová nem feltétlenül szükséges mennie(nagyáruházak, éttermek , mozik stb..).
- Dolgozók/diákok : Ha lehetséges végezzen inkább távmunkát , kerülje a közösségi helyeket ( gyűlések, koncertek, liftek,éttermek, stb…).
- Gyermekek és kollégiumi diákok valamint középiskolások ezen időszak alatt ne menjenek vissza a közösségbe mert itt nagyon nehéz folyamatosan egész nap használni a maszkot .
Abban az esetben ha észleli magán a fertőzés tüneteit ( láz, köhögés , nehézlégzés ) a hazaérkezést követő 14 napon belül :
- Hívja háziorvosát , az orvosi ügyeletet, vagy a 112-es segélyhívó számot ,hogy a további teendőket egyeztethessék.
- Kerüljön minden kapcsolatot az Önnel együtt lakókkal, hordjon maszkot folyamatosan.
- Ne keresse fel háziorvosát a rendelőben , sem az orvosi ügyeletet vagy a sürgősségi központokat mert potenciálisan veszélyes másokra , ezzel a fertőzés terjedését okozhatja .
Végezetül gyakoribb kérdések és válaszok:
Kell hordani a maszkot?
Javasolt a sebészet maszk hordása 14 napon keresztül , ha a veszélyeztetett országokból jött haza , akkor is ha nincs panasza. Ezzel a cseppfertőzéssel való terjedést megelőzhető, védheti családját, környezetét .
Milyen lehetőségek vannak a továbbterjedés megelőzésére?
Bármilyen légúti fertőzés esetén az alábbiak egyszerű szabályok betartása indokolt, mert ezzel védheti közvetlen környezetét:
- Mosson kezet rendszeresen , használjon alkohol tartalmú kézfertőtlenítőt.
- Ha hirtelen tüsszentenie kell, könyökhajlatba , ne a kezébe tüsszentsen.
- Egyszer használatos zsebkendőt használjon.
- Tartózkodjon a kézfogással való köszönéstől, mert kimutatottan ez az egyik leggyakoribb fertőzési mód.
Információ , tanács kérés esetén ingyenesen hívható zöld szám:
06/80/277-455 vagy 06/80/277-455
Tájékoztatónkat frissíteni fogjuk, kérem figyeljék hírlevelünket.