Örömmel tájékoztatjuk a településeink és a régiónk lakosságát, hogy 2 éves szervezés és egyeztetések után mentőorvosi / mentőtiszti kocsi kezdi meg a működését 2026. április 11-től hétvégi napokon a szomori mentési ponton.
A zsámbéki orvosi ügyelet 36 év működés után 2024. február 01-től nem fogad betegeket, a rászorulók orvosi ügyeleti ellátását az OMSz biztosítja de jóval távolabbi ügyeleti pontokon mint korábban Zsámbékon.
Nem nehéz belátni, hogy 5-10 vagy 25-30 km-ről nem lehet ugyanazt a gyors ellátást biztosítani. Területünk korábban is fehér folt volt mentési szempontból , ez igaz nem csak a zsámbéki orvosi ügyelet által korábban ellátott településekre (Gyermely, Szomor, Zsámbék, Tök, Perbál) hanem olyan közeli településekre is akik eddig nem tartoztak az ügyeletünk ellátási területébe (például Bajna, Máriahalom, Epöl, Tarján, Héreg).
Több megbeszélést folytattunk, hogyan lehetne a terület sürgősségi ellátását tovább javítani.
Az aktuális jogszabályok szerint az orvosi ügyeleti ellátásra csak az Országos Mentőszolgálatnak van engedélye, a korábbi ügyeleti forma helyreállítására jelenleg nincs lehetőség. Felhasználva a szomori mentési pont adta infrastrukturális lehetőségeket, egy az OMSz irányította mentőorvosi / mentőtiszti kocsi elindítása vált egyedüli lehetőséggé ahhoz, hogy a terület sürgősségi ellátása javuljon. Ebben az esetben a 112-es segélykérő számra beérkező hívásokra az OMSz delegálhatja majd a feladat ellátójaként a szomori mentőorvosi / mentőtiszti kocsit.


Ez tehát nem orvosi ügyeleti ellátás, hanem életmentésre létrehozott sürgősségi, első beavatkozó egység.
A mentési ponton ambuláns ellátás nem lesz.
A Szomoron elhelyezett mentőtiszti gépkocsi biztosíthatja a régióban élők gyors ellátását. Megkülönböztető jelzést használó gépkocsink 10-15 percen belül képes elérni a környező településeket. Komárom-Esztergom megye és Pest megye 16 településén közel 30.000 lakos ellátása válhat gyorsabbá.
Az „Aki időt nyer életet nyer„ alapítvány, Gyermely és Szomor községek önkormányzatai, valamint a Real-Med Kft. finanszírozási megállapodása alapján úgynevezett pilot rendszerben hétvégi napokon szombaton és vasárnap, napi 12 órában 8-20 óráig lesz szolgálatban mentőorvosi / mentőtiszti kocsink, 2026. április 11-től.
A szolgáltatás működtetője az Országos Mentőszolgálattal kötött mentési együttműködési megállapodás alapján a Real-Med Kft lesz.
Eddigi támogatóink:
Gyermely Község Önkormányzata – Szomor Község Önkormányzata
Aki időt nyer életet nyer alapítvány – Real-Med Kft.
Gyermelyi Zrt.
Pro Filii alapítvány
Bethlen Gábor Alapítvány
Az alapítványuk 2026-ban közel 16 millió forint beruházással fogja majd támogatni a mentőorvosi / mentőtiszti kocsi megvalósulását.
Fontos megjegyezni, hogy mivel előző megkeresésünkre a környező önkormányzatok nem reagáltak (anyagi lehetőségek hiánya vagy egyéb, általunk nem érthető okok miatt) a két település (Gyermely és Szomor), valamint az alapítvány a korábbi tervezethez képest jelentősen nagyobb terhet kénytelenek vállalni. Ezt külön is szeretnénk megköszönni mindkét önkormányzatnak és valamennyi képviselőnek.
Minden kezdet nehéz, de nem volt egyéb lehetőség. Vagy elfogadjuk, hogy a vidéki emberek esélyegyenlősége nem mérhető a városban élőkhöz, vagy úttörő munkát végezve megvalósítjuk saját modellünket, amely talán később mások számára is követendő példa lesz. Bízunk abban, hogy 1 év próbaidőszak után a környező települések önkormányzatai támogatásra érdemesnek találják majd szolgáltatásunkat (hiszen finanszírozástól függetlenül bármelyik településre kiküldhető lesz a gépkocsi) és a segítségükkel bővíthetjük majd a szolgáltatás működési időszakát. A végső cél az, hogy péntek estétől – hétfő reggelig, valamit ünnep- és munkaszüneti napokon is 24 órában működhessünk. Bízunk abban, hogy a közös cél, a vidéken élők esélyegyenlőségének javítása további támogatókat is eredményez, így egy tartós és jól működő sürgősségi ellátás valósulhat meg ismét a régióban.
Tisztelettel:
Dr. Kocsis Tamás
Szeretné , hogy adója 1%-a térségünk sürgősségi betegellátásának fejlesztésére fordítódjon?
Amennyiben igen , kérem támogassa adója felajánlásával a gyermelyi székhelyű
“Aki időt nyer, életet nyer” Alapítványt
Adószámunk : 18604180-1-11
Számlaszám: 58600537-11027494